Amanita verna???

Pronašli ste gljivu i nikako ne možete odrediti vrstu - probajte ovdje!

Moderatori/ce: Marko,kuki

Pravila foruma
OBAVEZNO PROČITATI!

Savjeti kako pravilno postaviti upit za determinaciju:
  1. Ne fotografirati samo jako mlade ili jako stare primjerke - primarno fotografirati zdrave, razvijene primjerke
  2. Fotografirati gljivu u staništu za dana bez bljeskalice, a ne kod kuće pod umjetnim svijetlom
  3. Poželjno je fotografirati u blagoj sjeni, a ne na direktnom suncu no pritom paziti da se ne fotografira u uvjetima sa premalo svijetla (svitanje ili sumrak)
  4. Fotografirati gljivu iz više kutova - Čim više fotografija, tim bolje
  5. Fotografirati presjek gljive
  6. Opisati stanište najbolje što možete
  7. Opisati miris gljive

Nije nužno ispoštovati apsolutno sve gore navedene naputke međutim nedostatak podataka može znatno utjecati na točnost determinacije.
Hvala na razumijevanju!
Odgovori
Miso
Ima zahvala: 198 puta
 pohvaljen: 144 puta

07 svibanj 2019, 11:59

Pozdrav svima. Danas sam u jednoj maloj mješanoj šumi (hrast, kesten, grab, primorski bor) naišo na jednu bijelu Amanitu koju prvi put srećem pa bi mi dobrodošla svaka pomoć u determinaciji.Bilo ih je dvije jedna pored druge, jedna skroz mlada, još nije imala formiran vjenčić, druga već razvijena, Sobzirom na doba kad sam je našo pretpostavljam da je smrtno otrovna Amanita verna koja se javlja u ovo doba godine i koja izbija u toplijim krajevima posebno u zemljama Mediterana. Inače ova mala park šumica je u blizini mora.Evo prvo slika mlade gljive.
DSC03321.JPG
DSC03338.JPG
DSC03339.JPG
DSC03340.JPG
.
Evo i starije gljive.
DSC03325.JPG
DSC03337.JPG
DSC03341.JPG
.
Svaki komentar ,odgovor ili sugestija su dobrodošli. Hvala unaprijed. :trazim:

Marko
Administrator
Ima zahvala: 223 puta
 pohvaljen: 254 puta

07 svibanj 2019, 18:34

Nema što drugo biti, rekao bih školski primjerci...

Odgovori