Prvo ovogodišnje gljivarenje u mom kraju

Podijelite s nama vaše gljivarske izlete i atmosferu sa gljivarskih okupljanja i događanja :fotkam3: (fotke i/ili video obavezni!)

Moderatori/ce: Marko,kuki

Odgovori
Miloš
Ima zahvala: 18 puta
 pohvaljen: 39 puta

02 svibanj 2019, 17:49

Verovatno sam već pominjao da živim na samom rubu jedne beogradske šume, tako da imam tu privilegiju da mogu gotovo svakodnevno da obilazim teren.
Kada sam prethodni put prošetao pre desetak dana, nije bilo ni naznaka da bi gljive mogle da krenu.
Nakon par kišnih epizoda i pristojne količine padavina, stvari su se značajno promenile.

Danas sam krenuo u izvidnicu, da bih mogao da isplaniram detaljnije gljivarenje za vikend. A kada sam na samom ulazu u šumu odmah našao nekoliko vrsta, znao sam da je sezona za mene počela u pravom smislu te reči.

Za početak jedan zanimljiv i redak nalaz. Prvi put sam je našao u maju/svibnju pre 3 godine i tada je bio jedan jedini usamljeni primerak. Danas, posle tri godine na istoj lokaciji nalazim gotovo identičan primerak. Usamljena, krupna gljiva, prečnika šešira i visine oko 15cm.
Ono oko čega sam prilično siguran je da je u pitanju Melanoleuca sp. A koja je tačno, teško je utvrditi. Voleo bih da čujem mišljenja iskusnijih forumaša.

slika

slika

slika

slika

Tu odmah pored Coprinellus micaceus:

slika

Đurđevaču (Calocybe gambosa) sam do sada na mojim terenima nalazio samo u pojedinačnim primercima i obično bih zakasnio. Danas sam naleteo u pravo vreme na jednu lepu koloniju:

slika

slika

slika

Zatim još malo fotogeničnih. Auricularia Auricula-Judae:

slika

slika

Peziza sp.

slika

slika

slika

Panus rudis (Lentinus strigosus):

slika

slika

Neofavolus alveolaris:

slika

slika

Tu i, za moje terene neizostavne, Coprinopsis picacea:

slika

slika

I za kraj bela šljivovača (Entoloma sepium). Ima je na sve strane, gde god ima gloga (Crataegus):

slika

slika

slika

slika

S obzirom na uspešno "osluškivanje" terena, velika su očekivanja od predstojećeg vikenda. :)

Odgovori