Hygrophorus marzuolus - OŽUJKA/ hr/ MARTOVKA / sr /

Crveni popisi gljiva te sve vezano uz očuvanje gljivljih vrsta

Moderatori/ce: Marko,kuki

kuki
Administrator
Ima zahvala: 176 puta
 pohvaljen: 203 puta
Kontakt:

30 prosinac 2018, 21:47

TAKSONOMIJA - u nauci prvi put opisana pod nazivom Agaricus marzuolus od švedskog botaničara i mikologa Elias Magnus Fries god. 1821., a potom je sistematizovana u rod Hygrophorus od italijana Giacoma Bresadola 1893.godine

RASPROSTRANJENOST - nalažena je na severnoj hemisveri u SAD-u u državama Montana, Oregon, Woshington, u Evropi na Iberijskom i Apeninskom poluostrvu, Francuskoj, Italiji, na celom Balkanskom poluostrvu od Slovenije, pa do Grčke na jugu. U Aziji je zabeležena u Pakistanu, a u Rusiji na Krimu.

STANIŠTA: U severnoj Americi raste u mikorizi sa jelama / Abies/i borovima. Na Iberijskom poluostrvu u Španiji i pod borovima i pod bukvama.
Za prostore zapadnog Balkana imamo podatke za Sloveniju gde je česta, u Hrvatskoj se nadje u bukvama na južnim padinama Medvednice, a u Gorskom Kotaru pod zimzelenim drvećem. U Međimurju na nižim nadmorskim visinama je nalaze i pod hrastovima na visinama od 300 - 500 mnv.
U Srbiji je ova gljiva dugo bila mistifikovana do početka 21. veka, a onda su je gljivari organizovani u gljivarska društva pronašli na desetine planina od kojih nabrajamo: Tara, Zlatibor, Jelova Gora, Boraja, Goč, Jastrebac, Suva Planina, Svrljiške planine, Babička Gora, Lužnička dolina.
Za Srbiju su gotrovo svi nalazi na staništima bili u 90 % slučajeva u mikorizi sa bukvom.
U Grčkoj je ova gljiva češća na jugu pod borovima na Atici nego na severu Grčke.U Makedoniji se beleži u nacionalnom parku Pelister, a u Crnoj Gori je isto zabeležena pod četinarima na Žabljaku. Slično je i u Federaciji BiH pod četinarima na Igmanu, oko Sarajeva.

STATUS ZAŠTITE : Autoru ovih redova je poznato da je ova vrsta na crvenim listama - popisima gljiva za sledeće države : Hrvatska/ ugrožena /, Federacija BiH / ugrožena /, Crna Gora, Makedonija, Srbija - strogo zaštićena vrsta. U Republici Sloveniji ova vrsta nije zaštićena zakonom.

OPIS : Plodno telo gljive može biti masivnog šešira i do 16 cm u prečniku čija kožica u odnosu na ostale srodnike Hygrophoruse nije mazava, sluzava već suva. Dok je pod steljom od lišća i iglica cela gljiva je snežno bela, dok su listići široki, razmaknuti , silazni niz dršku - stručak.
Sama drška - stručak je pod šeširom - klobukom uži, a ka bazi se batinasto širi i bude debeo i mesnat kao kod vrganja. Površina je isto bela do izlaska van stelje a onda poprima kao i cela gljiva čelično - sivu boju.
Kao što Ivan Focht u svojoj knjizi kaže najpre vam zaliči na neku Russulu / nigricans / kojih u ovo vreme nema nigde na kontinentu.

Meso gljive je vodenasto,rastegljivo, u drški se cepa na treske uzdužno,a aroma i miris su totalno neutralni. Iako se radi o zaštićenoj vrsti moramo konstatovati da je izuzetno kvalitetna jestiva vrsta i san mnogih gljivara.
Za one koji bi je proveravali uzimanjem otiska spora, u masi bele boje kao i ostali iz roda Hygrophorus.

VREME RASTA : Na nižim nadmorskim visinama oko Zagreba, Krapine sredinom januara, a u Srbiji pod bukvama na visinama oko 600 m.n.v u februaru.Na većim nadmorskim visinama u četinarima je možemo naći u aprilu, pa čak i u maju na 1500 m.n.v.

Kako na Iberijskom i Apeninskom poluostrvu , u Sloveniji i Grčkoj nije zaštićena, to možemo da zavidimo njihovim gljivarima.
Sve fotografije za ilustraciju i tekst - Marjan Kuštera, Mikološko društvo Naissus, Srbija

gljive 258.jpg
IMG_6626.JPG
IMG_6828.JPG
gljive 243.jpg
MARTOVKA- 6.jpg
20170312_102110-1.jpg

Alki
Ima zahvala: 124 puta
 pohvaljen: 145 puta

30 prosinac 2018, 22:10

:thankyou:

Šuma je najbolja psihoterapija :berem2:
Zočo
Ima zahvala: 125 puta
 pohvaljen: 19 puta

31 prosinac 2018, 11:19

Hvala ti Kuki za ljepi članak o martovki.
Kod nas u Sloveniji nije zaštitena vrsta i je prilično rasprostrana vrsta (https://www.zdravgozd.si/bi_karta_sre.a ... ED3C3F336C)

Eve još neke slike iz prošle sezone (mart/april 2018)
slika

slika

Pozdrav

Stara arabska poslovica nam kaže da je bolje imati 1000 magaraca predvođenih lavom, nego 1000 lavova predvođenih magarcem
kuki
Administrator
Kontakt:

31 prosinac 2018, 16:56

Hvala i SVIMA SRETNA NOVA GODINA

kuki
Administrator
Kontakt:

10 veljača 2019, 18:28

Kako danas od lovaca nismo mogli ni prići staništu ovih divnih gljiva..makar jedna fotks od pre 3 godine

FB_IMG_1545951578781.jpg

Gorjan
Ima zahvala: 109 puta
 pohvaljen: 85 puta

10 veljača 2019, 21:09

Nisam do sada imao priliku sredti se s njom. Kako sam sada na radpustu u rodnom mestu, a vreme je prijatno, možda i izađem na neki teren ako ubedim nekoga da krene samnom.

Mladen
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 30 puta

11 veljača 2019, 18:54

kuki je napisao:
VREME RASTA : Na nižim nadmorskim visinama oko Zagreba, Krapine sredinom januara, a u Srbiji pod bukvama na visinama oko 600 m.n.v u februaru.Na većim nadmorskim visinama u četinarima je možemo naći u aprilu, pa čak i u maju na 1500 m.n.v.

Marjane, oko Zagreba i Krapine pronalazio sam ih najranije 24.02. , a inače redovito u 3mj. ( kako joj i dolikuje prema nazivu) na nadmorskim visinama od 250- 400m.
Je'l to iz vlastitog iskustva, ili si prepisao negdje?
Naravno, bukva,bor, ali sam je pronašao i u jeli.
Dodajem i par ilustracija, ove na mahovini su iz veljače, a ostale iz ožujka.
Obožavam ovu gljivu! :happy-jumpyellow:
Pozdrav gljivoljupci!
Hygrophorus marzuolus  .jpg
hygrophorus_marzuolus_on_green_carpet.jpg
march mushroom Hygrophorus marzuolus.JPG
Hygrophorus marzuolus .JPG
Hygrophorus marzuolus  (2).jpg
Hygrophorus marzuolus u jeli.JPG
March Mushrooms (2).jpg

kuki
Administrator
Kontakt:

11 veljača 2019, 19:41

Krasne fotke Mladene.Ti si zagrebački gljivar i znaš situacoju a ja sam.za ovaj članak taj podatak za Hrvatsku izvadio iz knjige Ivana Fochta godine 1975. na uapadnim padinama Medvednice...Knjoga " Gljive Jugoslavije" str.162

Mladen
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 30 puta

11 veljača 2019, 20:04

kuki je napisao/la:
11 veljača 2019, 19:41
Krasne fotke Mladene.Ti si zagrebački gljivar i znaš situacoju a ja sam.za ovaj članak taj podatak za Hrvatsku izvadio iz knjige Ivana Fochta godine 1975. na uapadnim padinama Medvednice...Knjoga " Gljive Jugoslavije" str.162
Zapravo zagorski gljivar, i mislio sam da je izvor Focht. Možda ih je on i pronalazio tako rano na južnoj strani Medvednice, gdje je toplije,
moja staništa su sjeveni obronci , gdje je uvijek hladnije,
Nekoliko godina sam ih tražio bezuspješno, a sada znam pet-šest lokacija, i ljubomorno ih čuvam. ;)

kuki
Administrator
Kontakt:

11 veljača 2019, 20:14

Naravno..svima poruka s moje strane.Nije ovo gljiva za nužnu ishranu i trebamo poštovati i zemaljske i prirodne zakone.Imamo na izborunogo drugih gljiva.Ovu treba fotkati i s žarom je tražiti za foto - safari.

Odgovori