Uzgoj mikoriznih gljiva u našem vrtu ili dvorištu?

Iskustva i savjeti o uzgoju gljiva

Moderatori/ce: kuki,Marko

Marko
Administrator
Ima zahvala: 159 puta
 pohvaljen: 235 puta

15 siječanj 2019, 20:14

SeLeNa je napisao/la:
15 siječanj 2019, 20:03
Kolika god da je jaka suša, obavezno će se pojaviti bar neko plodno telo Suillusa. To sam primetila kod nas u zasadima borova.
Mislim da je to specifično svim čistim crnogoričnim šumama jer se vlaga zadržava ispod debelog sloja iglica...

SeLeNa
Globalni moderator
Ima zahvala: 255 puta
 pohvaljen: 151 put
Kontakt:

15 siječanj 2019, 20:35

Marko je napisao/la:
15 siječanj 2019, 20:13
SeLeNa je napisao/la:
15 siječanj 2019, 19:53
Nisam mogla da nađem fotkr tog Xerocomusa...
Šteta, baš me zanima koji je :cry:

Ono su po meni neke hebelome, a tu sam tanak... :oops:
Mislim da se radilo o Xerocomellus chrysenteron - zlatača, jer je on uveliko rasprostranjen i čest kod mene ovde. Bila je jaka suša prethodno pa sam se iznenadila kad mi je suprug pokazao gljivu koju je ugledao dok je kosio livadu. Kaže on meni da dođem da vidim nešto što liči na vrganj, a ja se začudila ma kakav vrganj na sred livade i onda se setim da tu blizu raste par mladih hrastova, a te gljive su bile u dosta lošem stanju pa ih možda nisam ni fotkala.
Ja pratim teren u i oko našeg vrta i videću šta će se novo pojaviti.
A tamo gde su posečeni stari hrastovi imamo Ganodermu lucidum, Laetiporus sulphureus, Auricularia auricula judae i druge saprofitne i parazitne gljive.
A na livadi nam rastu i Macrolepiota procera i svašta nešto.
Macrolepiota procera1.jpg
Macrolepiota procera sa naše livade
I sve to na 30-40 ari površine.
Čudi me da još nisam ugledala smrčke jer imamo puno jasena i zaraslih voćnjaka uokolo. Ali valjda će mi se posrećiti jednom. :)

"Biti duhovan znači šaputati drvetu, smejati se sa cvećem, zaljubiti se u zalazak sunca, posavetovati se ponekad sa rekom i moliti se zvezdama na nebu. Jedna ruka svom srcu, druga Zemlji."
https://svetgljivakukavica.blogspot.com/ :berem2:
Resavac71
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 30 puta

16 siječanj 2019, 20:30

Licno poznajem Mikologa iz Austrije koji proizvodi sadnice koje su inficirane sa tartufima, https://www.trueffelgarten.at znam i gde se nalaze plantaze i da se to uspesno prihvatilo, Ali kako i on sam kaze nema 100% garancije da ce to uspeti, jer treba zemljiste takodje da odgovara, plus klimatski uslovi, padavine . Koliko sam ja ovo na ovoj poljskoj stranici razumeo to je neka specijalna tekucina sa micelijumom, mozda i moze da uspe, ali zar ne bi bilo efikasnije da kupis jednu Sumu gde vec ratu vrganji , ugodis navodnjavanje i resio si sve probleme.

Pozdrav Zarko.

Neke će Gljive ostati večita tajna.
Odgovori